VÝSLEDKY SPORTOVNÍCH SOUTĚŽÍ

Sportovní soutěže - 1.pololetí 2016/2017

Vážení rodiče a vlastně všichni, kteří jste přátelé sportu a sportovních aktivit, ať už jsou jakéhokoli druhu a úrovně, dovolte mi krátké pojednání a také shrnutí sportovní činnosti našich dětí, školou ještě povinných, v období od počátku školního roku 2016/2017 až do dnešních dnů.

Jsme lehce za polovinou a za těch šest měsíců školní docházky toho žáci základních a středních škol v našem okrese stihli opravdu mnoho. V tomto období se studenti zúčastnili celkem 29 sportovních soutěží, kdy převážně porovnávali své sportovní dovednosti a síly v rámci našeho okresu a jednou jsme měli možnost pořádat akci na krajské úrovni. Soutěžilo se opravdu ve velmi pestré plejádě všech možných sportovních odvětví, jako fotbal, florbal, šachy, stolní tenis, přespolní běh, atletika, orientační běh, skok vysoký, volejbal a celkem jsme se na našich sportovních akcích potkali s 1399 žáky, reprezentanty svých domovských základních a středních škol. V průměru to je více než 48 žáků na jednu soutěž, což si myslím, že je velmi slušné číslo, když vezmete v potaz, že některé z uvedených sportů musely být rozděleny na příslušné věkové kategorie. Možná by vás také mohlo zajímat, že z celkového výčtu uvedených sportů pořádaných pro žáky základních a středních škol vyhlašuje přímo MŠMT ČR celkem 18 a zbylý počet je pořádán jen a pouze díky nadšení organizátorů, především tělocvikářů, působících na příslušných základních a středních školách, kde se soutěže konají a všechny sportovní soutěže jsou pak pořádány ve spolupráci okresní rady AŠSK Jeseník a SVČ Duha Jeseník. Dovolte mi, abych touto cestou poděkoval všem výše zmíněným a vyslovil jim za okresní radu AŠSK Jeseník velké poděkování a obdiv za jejich čas a úsilí, se kterým se našim dětem věnují a to velmi často nad rámec svých běžných povinností a zadarmo.

Možná některé z Vás zarazilo, proč z celkového počtu 29 soutěží byla pouze jedna pořádána na krajské úrovni. Ten důvod je velmi prostý. Dopravní dostupnost okresu Jeseník je pro ostatní školy z olomouckého kraje velmi nesnadná a také málokteré sportoviště v našem okrese, snad kromě fotbalových stadionů, splňuje požadavky nutné pro pořádání sportovních soutěží na krajské úrovni. Na první argument se dá ještě odpovědět příslušným „zlým jazykům“ ze škol mimo okres Jeseník něco ve smyslu, že dopravní obslužnost je na obě strany stejná na ten druhý argument se odpovědi hledají už hůře.

Vážení rodiče, vraťme se ale na začátek. Jak už jsem se zmínil, jsme těsně za polovinou školního roku 2016/2017. Do konce školního roku nás čeká ještě pěkná porce sportovních soutěží, které budeme pořádat pro všechny sportu chtivé a sportem posedlé žáky našich základních a středních škol v okrese Jeseník. Jsem přesvědčen, že se nám je podaří uskutečnit ke spokojenosti všech zúčastněných a že žáci budou náš okres Jeseník úspěšně reprezentovat na soutěžích v krajském, či snad i republikovém finále.

Sportu zdar - za SVČ Duha Jeseník a okresní radu AŠSK Jeseník, Bc. Daniel Krčmář

MISTROVSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY V BIKROSE

První prázdninový víkend patřil bikrosařům. Ve dnech 1. až 3. července 2016 se v Benátkách nad Jizerou konalo Mistrovství České republiky v bikrose.

Samotného mistrovství se zúčastnilo 266 závodníků ve dvaceti věkových kategoriích. Závod proběhl bez sebemenšího problému. Všechny jízdy šly plynule za sebou, plánované přestávky se neprodlužovaly, v době závodu probíhala nezvykle bohatá tombola, kde vyhrál snad každý. Jen počasí si s námi v sobotu zahrálo, a to tak, že závod musel být asi na půl hodiny přerušen, protože se zvedl silný nárazový vítr, který bral vše, co nebylo pořádně upevněno, přihnal černá mračna, která hrozila obrovskou průtrží. Ale jak vichr přišel, tak odešel a ze zatažené oblohy spadlo jen pár kapek a závod mohl pokračovat bez problémů dále. Škoda jen, že tohoto vrcholného závodu se zúčastnilo tak málo jesenických bikerů. Jesenická výprava čítala pouze osm závodníků, z toho čtyři jezdci navštěvují bikrosový kroužek Duhy. Jsou to Eliška Bartuňková, Jan Kožušník, Lukáš Látka a Matěj Kozubík. Eliška Bartuňková sice závodí s chlapci, je již zkušenou závodníci, což také svým výkonem potvrdila. Ostatní chlapci jsou víceméně začátečníci, kteří teprve sbírají cenné zkušenosti. Eliška Bartuňková si v dramatickém finále, kde spadlo šest z osmi finalistů, dojela pro pěkné čtvrté místo. Lukáš Látka si ve finále B dojel pro 2. místo a celkově se umístil na 10. místě. Jan Kožušník skončil ve čtvrtfinále, celkově na 18. místě a Matěj Kozubík skončil v rozjížďkách na 21. místě.

ELIŠKA BARTUŇKOVÁ – 3. MÍSTO NA MISTROVSTVÍ EVROPY V BIKROSE

Od 7. července do 10. července 2016 se v Italské Veroně konalo Mistrovství Evropy v bikrose.  Z České republiky zde závodilo na 70 závodníků ve všech věkových kategoriích z různých oddílů. Eliška Bartuňková má 15 let a jezdí za bikrosklub Jeseník. Všichni závodníci se museli vyrovnat se čtyřiceti stupňovým vedrem, které provázelo nejen tréninky, ale i samotné závody. První dva dny proběhly tréninky, další dva dny probíhaly závody po kategoriích. Eliška Bartuňková jezdí kategorii Girl 15 a svůj závod jela až v neděli. Startovní listina v její kategorii čítala 36 bikerek, které byly rozděleny do pěti základních skupin. Po celý závod si vedla suveréně. Všechny rozjížďky ve své základní skupině vyhrála, ve čtvrtfinále dojela druhá, semifinále vyhrála. Do finálového závodu tak postupovala z prvního místa, ale protože jela až druhé semifinále, tak si startovní pozici vybírala jako druhá. Vybrala si druhou dráhu, vedle obhájkyně evropského titulu a zvolila si dobře. Sice pokazila start a vyjížděla z poslední pozice, ale po prvním skoku už byla pátá a stále byla v kontaktu s čelem závodu. Na třetí technické rovince přeskákala holaňďanku Gerritse a do poslední zatáčky jela těsně na čtvrtém místě. V dobře najeté zatáčce dostala rychlost, kterou využila k předjetí další soupeřky tentokrát ze Švýcarska. Více už nestihla. Skončila na krásném třetím místě. Gratulujeme.