T Expedice Jeseníky 2022

T-expedice je vzdělávací a badatelský program pro nadané žáky ve věku 13 až 18 let. Spočívá v zapojení dětí a jejich učitelů do badatelského procesu, a to v přírodních i humanitních vědách. Badatelská témata jsou vypisována pro každý rok zvlášť. T-expedici na Jesenicku pořádají Vlastivědné muzeum Jesenicka a SVČ a zařízení pro DVPP DUHA Jeseník. 

Realizace projektu byla podpořena Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

T-EXPEDICE 2022

4. až 11. června 2022

T-expedici Jeseníky 2022 pořádají Vlastivědné muzeum Jesenicka a SVČ a zařízení pro DVPP DUHA Jeseník za podpory MŠMT ČR, Olomouckého kraje a města Jeseník.

Informace o T-expedici jsou průběžně aktualizovány na tomto odkazu.

1385WuMuzeum

Logo-duha-2015-a4

Přehled jednotlivých sekcí

1. FYZIKA - Vodní rakety a ovzduší nad Jeseníky

Anotace: Viděl jsi někdy vodní raketu? Naplníš jednoduše PET lahev vodou, natlakuješ ji a ona vyletí do vzduchu. Jak přesně to funguje? Jak se taková věc staví? Jak to udělat, aby vyletěla co nejvýš? Pokud bys chtěl najít odpovědi na tyto nebo podobné otázky, tak se přihlaš do této sekce. Společně budeme nejen stavět rakety, ale přiděláme na ně i měřící zařízení a budeme zkoumat kvalitu ovzduší v Jeseníkách.

Garantuje: Martin Švanda

Expert: RNDr. Stanislav Zelenda, konzultant: Martin Jurek, Ph.D.

Pedagogický doprovod: Ing. Lenka Küschnerová

Pracují v: google classroom; google meet

Určeno pro badatele: 15 až 19 let (pouze pro žáky středních škol)

Počet míst: KAPACITA NAPLNĚNA

2. BIOLOGIE - Vztahy mezi entomofilními rostlinami a hmyzími opylovači

Anotace: Záměr naší sekce bude navazovat na naše poznatky z loňského záměru Diverzita vs. diverzita, kde jsme studovali korelaci mezi výskytem hmyzu a rostlinnými společenstvy. Cílem výzkumu bylo zjistit návaznost, nikoliv ji však vysvětlit. Na T-expedici 2022 se tedy pokusíme zkoumat, proč některý hmyz saje na jedněch rostlinách, zatímco jiný hmyz na jiných, co je k tomuto vztahu donutilo, jak na to reagovaly dané rostliny. Od dlouhozobky přes čmeláka až k pestřenkám, nudit se určitě nebudeme. Takže si přichystejme své teorie a znalosti, sejdeme se v létě v Jeseníku!

Garantuje: Kristián Hubatka

Expert: Mgr. Martin Starý

Pedagogická doprovod: Bc. Iva Stará

Pracují v: google classroom; google meet

Určeno pro badatele: 13 až 19 let

Počet míst: KAPACITA NAPLNĚNA

3. CHEMIE - Chemie a kosmetika

Anotace: Badatelským záměrem bude příprava vzorků kosmetických přípravků a jejich fyzikálně-chemické testování. Specializovali bychom se na fyzikálně-chemickou stabilitu emulzí. Badatelé si budou moci vyzkoušet práci v profesionální laboratoři firmy vyvíjející a vyrábějící kosmetiku, která je odtud distribuována do celého světa.

Garant: Michaela Holerová

Expert a pedagogický doprovod: Mgr. Ondřej Janík

Pracují v: google meet

Určeno pro badatele: 15 až 19 let (pouze pro žáky středních škol)

Počet míst: garant + 7 badatelů

4. ASTRONOMIE - GEOGRAFIE - Temná místa v Jeseníkách a míra světelného znečištění

Anotace: Tma - tak samozřejmé slovo. Když zapadne slunce, končí den, začíná noc a bude tma. Ale kdy jste naposledy zažili opravdu černočernou tmu? Kolik hvězd vidíme z města a kolik z horského hřebene? Jeseníky stále patří k těm tmavějším místům v České republice. Nalezneme v nich ta nejtmavší místa a zjistíme míru světelného znečištění měřením z povrchu Země, ale i využitím družicových dat. Výsledná data zachytíme kartograficky. Prožíváme dobu, kdy stále víc smazáváme rozdíl mezi dnem a nocí. Proč bychom ve dne měli být na poli a v noci se ve tmě těšit tak akorát ze svitu hvězd? Takže nechodit do školy? Ne :-). A v noci nekoukat do mobilu? Ne :-). Ale jak to vybalancovat? A co příroda a její biodiverzita? Nedostatek tmy v noci je čím dál závažnější problém. Do problematiky světelného znečištění vás uvede a pokusí se vás do ní zblbnout Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR a Martin Jurek z katedry geografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. Stanete se odborníky na tuto problematiku a ještě uděláte kus dobrého pro naší planetu. A taky zažijete dávku pravého jesenického dobrodružství a pohledů na hvězdnou oblohu.

Experti: Pavel Suchan a Martin Jurek, Ph.D.

Pedagogický doprovod: Mgr. Jana Hálová

Pracují v: google meet

Určeno pro badatele: 14 až 18 let

Počet míst: KAPACITA NAPLNĚNA

5. DIVADLO - Jeseník v historickém dramatu

Anotace: Zajímá tě herectví, chtěl/a bys napsat vlastní scénku, kterou pak společně sehrajeme? Rád/a bys vypiloval/a svůj um v jevištním pohybu, rétorice a vystupování před obecenstvem, abys působil/a sebevědoměji a cítil/a se jistěji? Tak tohle je sekce přímo pro tebe! Ale to ještě stále není vše – dozvíš se také něco o historii Jesenicka. Přihlas se a zajisti si toto jedinečné místo. Budeme se na tebe těšit.

Garant: Martin Haikl

Expert: Vladislav Šulc

Pedagogický doprovod: Pavel Macháček

Pracují v: google meet

Určeno pro badatele: 12 až 17 let

Počet míst: KAPACITA NAPLNĚNA

6. BOTANIKA - jedovaté rostliny kolem nás

Anotace: Jedovaté rostliny jsou všude kolem nás. Pokud je ale budeme dobře znát, nemusíme se jich obávat. Naopak můžeme proniknout do záhad jejich toxického světa plného různých silic, alkaloidů, nebílkovinných aminokyselin, glykosidů, polyacetylenů, terpenů, peptidů a rostlinných kyselin. Naučíme se vyhledávat informace o těchto rostlinách a zmapujeme jejich výskyt v našem bezprostředním okolí, v Jeseníku.

Pedagogický doprovod: Mgr. Jiří Štěpán Truneček

Expert a garant: Mgr. Ludmila Slezáková

Pracují v: google meet

Určeno pro badatele: 12-15 let (pouze pro žáky základních škol)

Počet míst: KAPACITA NAPLNĚNA

int(1)

PRO VEŘEJNOST

 • DOPRAVNÍ HŘIŠTĚ

  29.5.2018

  Dopravnihriste2

  Nové dopravní hřiště pro školáky z Jeseníku i veřejnost ...více...

  DOPRAVNÍ VÝCHOVA pro ZŠ - KALENDÁŘ

 • HVĚZDÁRNA

  13.8.2012

  Hvezdarna4

  V roce 1965 byla otevřena školní hvězdárna... více o hvězdárně

 • ZAHRADA a SKLENÍKY

  13.8.2012

  Sklenik1

  Součástí areálu Duhy je zahrada se skleníky... více o zahradě

 • STŘEDISKO EKOLOGIE

  12.8.2012

  Mapachi

  SEV se stalo domovem pro exotická zvířata...  více o SEV

Kontakt

SVČ A ZAŘÍZENÍ PRO DVPP DUHA JESENÍK

Průchodní 154
790 01 Jeseník

IČ: 00852341

E-mail: duha@duhajes.cz
Tel: 584 401 262