Včelařský kroužek

Včelařský kroužek

Včelařský kroužek byl založen pod Domem dětí a mládeže v Jeseníku 30.1.2003. Od té doby se rozvíjel pod vedením zkušeného včelaře pana Josefa Mrkvana. V roce 2007 proběhlo v Duze Setkání včelařských nadějí. V průběhu let se ve vedení včelařského kroužku vystřídali další vedoucí - pan Josef Mareček a sl. Vladislava Řeháčková, nyní vede kroužek Pavla Ježová a Jiří Jež.

Děti se v kroužku učí o včelách, anatomii včel, historii včelaření, o tom jak o včelky pečovat, rozvíjet včelstva, starat se o úly, prcovat se dřevem - vyrábět stavební rámky, správně a účelně včelařit v nástavkových úlech, předcházet rojení včel, nemocem, zpracovávat včelí produkty, stáčet med, vyrábět svíčky a výrobky z pláství a spoustu dalších zajímavých a užitečných věcí... Letos se kroužek zaměří více na soulad včely s okolní přírodou, na to jakou roli hraje v této součinnosti člověk, budeme pořádat výlety do okolí a poznávat přírodní zákonitost zábavnou formou. Kroužek je vhodný pro děti a mládež všech věkových kategorií, rádi přivítáme i dospělé zájemce o včelaření. V kurzovném 200 Kč děti dostanou každý měsíc časopis Včelařství.

Kroužek se pravidelně zúčastňuje celostátní soutěže Zlatá včela, v loňském roce se umístil Christo Stojčev na 2.místě a Eliška Dihlová na 3.místě. Oba se zúčastníli celostátního kola v Nasavrkách.

Kroužek pracuje pod dohledem Českého včelařského svazu 

Věříme, že se zájem o včelaření bude zvyšovat a že bude mladých včelaříků každým rokem čímdál víc.

Pavla Ježová - 605 410 812
jezova@duhajes.cz

Fotografie
Včelařský kroužek
Včelařský kroužek
Včelařský kroužek
Včelařský kroužek
Včelařský kroužek
Včelařský kroužek
Včelařský kroužek
Kam dál
Včela, vosa, čmelák, sršeň

Včela, vosa, čmelák, sršeň

Jaké jsou rozdíly mezi nimi? Čím se tento hmyz liší? Jak bodají? A co se pak stane se žihadlem? Odpovědi najdete na obrázku.

Zajímavosti o včelách

Zajímavosti o včelách

Bez včel bychom na zahradě neměli ovoce, zemědělci by neměli dostatečnou úrodu, vyhynuly by spousty vzácných planě rostoucích rostlin, krajina by radikálně změnila svůj ráz. Včelstvo se skládá z je ... (více)

Včelařův rok - Jesenické údolí

LEDEN - odevzdává se zimní měl na vyšetření. Zimní klid na včelnici. BŘEZEN – otepluje se, provádí se první jarní kontrola, zběžná prohlídka, kontrola zásob, kontrola zda mat ... (více)

Přidání matky s odkladem

Žádný návod na přidání matky bohužel není stoprocentní. Zde je jeden z pracných, ale poměrně úspěšných postupů: Včelstvo prohlédneme, odstraníme starou matku. Ve včelstvu nesmí být ... (více)